Prijava

Ko je online

377 gostiju on-line

Dobrodošli,

Na stranicu Udruženja Internet Servis Provajdera Srbije (uisp), čiji je cilj stvaranja da štiti interese ISP-a u Srbiji, kao i da utiče i igra aktivnu ulogu u predlozima i donošenju budućih odluka RATEL-a vezanih za naš rad.

Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Obe strane priče.
(1 viewing) (1) Guest

TOPIC: Obe strane priče.

Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #107

• galaksija
  • Junior Boarder
Peđa Supurović sa ES foruma "broker" napisao je o našem problemu sledeće (preuzeto sa blog.itseminar.org/istrazivanje/):

Ovde se u prinicpu radi o zameni teza.
Pre svega, slobodni opseg nije namenjen za komercijalni internet provajding. On je slobodanupravo zato sto postoji potreba za radio vezom na manjim rastojanjima za potrebe raznih kucnih uredjaja, mernih uredjaja i slicnog. Slobodanje zato sto ne neprakticno licencirati takvo koriscenje radioosega.
Zato su odvojeni neki opsezi koj su slobodni i za koje ne treba licenca ali je zato njihov nacin koriscenja ogranicen tehnickim i drugim uslovima.
Kao takav on po definiciji ne moze biti dobar za komercijalno korsicenje jer komercijalno korsicenje pretpostavlaj i doredjeni kvalitet koji se na slobodnim opsezima NE MOZE garantovati. Zato i postoje licencni opsezi, koje provajderi koriste jer im se tugarantuje kvalitet radio veze.
Netacno je da provajeri moraju da se licenciraju za koriscenje slobodnog wireless opsega. Internet provajderi moraju da se licenciraju kao provajderi i to uopste nije vezano za nacin davanja usluge – licenca se odnosi na usluge internet provajdinga kakogod da se ta usluga vrsi.
Kada bi internet proajderi postovali zakon, onda oni ne bi mogli da povezu korisnike na rastojanjima vecim od 100m na otvorenom prostoru, jer su takve tehnicke mogucnosti dozvoljenih veza u slobodnom opsegu. Provajderi umesto toga postavljaju pristupne tacke koje daleko prevazilaze propisane karakteristike i povezuju korisnike na udaljenostima u nekoliko desetina kilometara i ne retko i po 40 korisnika na jednu pristupnu tacku.
Takvo ponasanje wireless internet provajdera je alavo, i apsolutno nema nikakve veze sa pojmom kvaliteta usluga – jednostavno, takva usluga ne moze da bude kvalitetna.
Stvarnost je sasvim drugacija: kvalitetan wireless link korisnika mora da kosta mnogo vise neko kablovski ili ADSL. Prosto stvari tako stoje, wireless zahteva skuplju opremu da bi ostvario isti kvalitet. Provajderi ugradjuju neodgovarajucu opremu koja je jeftinija i time direktno cine svoje usluge nekvalitetnim.
Sad se zale zato sto to vise ne moze tako. Bolje imejda plate to sto im se trazi nego da RATEL krene da ih proverava ida im SVE pristupne tacke i linkove poiskljucuje zato sto ne emituju u skladu sa propisima.

Odg: Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #108

• galaksija
  • Junior Boarder
Pošto nisam mogao da se ne javim u vezi ovoga:

Moj odgovor preuzet sa blog.itseminar.org/istrazivanje/

@Supurović
Peđa,
Pročitao sam tvoj post i prvi osećaj koji me obuzima je da imaš skrivenu mržnju protiv WISP i/ili ljudi koji rade taj posao.
Znam na šta ciljaš: da je kvalitet naših usluga daleko ispod konkurencije…
Moram te neprijatno iznenaditi i obavestiti da su se ljudi u ovom poslu dobro organizovali i da trenutno 90% nas pruža istu ili kvalitetniju uslugu od konkurencije za manje pare. U ovo ne uključujem neozbiljne i divlje provajdere.
Poznajemo se površno, a ja sam donekle pratio tvoj rad i u neku ruku i sledio tvoju inicijativu za razvoj IT-a u Srbiji. To ide od Oreska BBS-a devedes’ neke pa do današnjih dana … Na osnovu svega stekao sam utisak da si na strani ljudi koji su kreativni i uvode nešto novo u IT svet. U neku ruku i sam se osećam kao “gerilac” IT tehnologija kod nas, jer drugačije izgleda ne može.
Da skratim, ti koji si uvek na strani zakona i legalizma (daleko bilo ko Koštunjara) kažeš u svom postu da treba da platimo (za korišćenje ISM-a) ili da propadnemo… A da ja okrenem Agenciju da ih zamolim da ti naplate 2m talasnu dužinu za radio amatere, a ? Šta bi se desilo ? Da li bi se neko odma izlajao da im treba naplatiti i što oni da se izd#kavaju po našem cenjenom prirodnom resursu?!?
Duboko sam razočaran tvojim postom.
I bez obzira na to , Pozdrav, Ago.

Odg: Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #110

• tangled
  • Moderator
Mojih odgovora na [ES] zaista mozhete da se nachitate, Pedja je mozhda i uvideo gde greshi u svojim zamenama teza u glavi.

www.elitesecurity.org/t388108-wifi-Provajderi
...oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs...

Odg: Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #113

• zoki
  • Junior Boarder
Da se niko ne uvredi ovde,ali ja vece gluposti u zivotu nisam procitao...molio bi kolegu da mi napise gde pise,u kojem zakonu i po kojem clanu da za slobodnoj frekvenciji koja se ne placa ne moze komercijalno da se radi.
Mislim da ne treba ovde da se lupaju kojekave gluposti,pogotovo ne od nas koji se iole razumemo u neke stvari.

Odg: Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #116

• tangled
  • Moderator
Voleo bi on to da pokazhe, kako u nashem, tako i u bilo kom svetskom Zakonu odnosno konvenciji. No nikako to ne mozhe! Jer ne postoji.
...oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs...

Odg: Obe strane priče. 7 years, 12 months ago #117

• galaksija
  • Junior Boarder
Meni je, ustvari, krivo što Supurović kao moderator jednog značajnog foruma kod nas, a i neko ko je odavno u svetu računara - zvekne svoj stav koji je neargumentovan i u svakom slučaju nisam očekivao to od njega...
On vodi dugo vremena wireless Užice community, pa je odlično upoznat sa težinom naše profesije, i sa kakvim problemima se svakodnevno borimo. Video sam tamo neke qrcobane po forumu kako lupaju gluposti, ali nisam očekivao od njega...
Moderators: tangled
Time to create page: 0.08 seconds